Дезінфекційні засоби. Огляд, рекомендації
Навігація за розділами:
- Засоби для дезінфекції
- Деззасоби. Види дезінфекції
- Дезінфектанти (дезінфектори)
- Сучасні засоби дезінфекції
- Купити дезінфікуючі засоби
- Засіб для дезінфекції. Обрати спрей чи концентрат?..
- Дезінфекція взуття
- Дезінфекція одягу
- Домашня дезінфекція
У сезони грипу та інших вірусних захворювань більш ніж важливо подбати про чистоту навколо себе. Це стосується не лише приміщення, а й повітря, одягу, тіла. Адже переносниками мікробів насамперед є ми самі. Скупчення людей на вулицях, у транспорті, в офісі, навіть банальна поїздка із сусідом у ліфті, може стати результатом мінімум тижневого лікарняного. А що ж робити якщо осередок інфекції вже у вашій квартирі? Як захистити родину від зараження та епідемії?
У цій статті ми пропонуємо розібратися, як ефективно убезпечити своє здоров'я, дотримуючись простих заходів санітарної гігієни в будинку, квартирі, житловому або робочому приміщенні.
З дитинства ми знаємо: «щоб підтримати свій імунітет у нормі, насамперед, необхідно стежити за чистотою рук, а також за здоровим повітрям у нашій оселі». Спробуймо розібратися в цьому, здавалося б простому питанні.
Отже, раз ми заговорили про інфекцію, значить на допомогу нам повинні прийти антисептики та дезінфікуючі засоби..
Засоби для дезінфекції
Засоби для дезінфекції (також ви можете почути інші назви: дезінфекційні, дезінфікуючі засоби, деззасоби, дезінфектанти або дезінфектори та навіть - "дезінфікатори") – спеціальні препарати, що використовуються для знищення вірусів, бактерій, грибків та інших збудників інфекційних захворювань.
Деззасоби не надто відрізняються від антисептиків. Головною відмінністю є те, що дезінфектанти використовуються для навколишнього світу (антибактеріальна обробка приміщень, поверхонь, обладнання тощо), а антисептики – безпосередньо для нормалізації бактеріального фону на шкірі.
Найчастіше засоби для дезінфекції використовують:
- у медицині (лікарні, поліклініки, стаціонари, аптеки, травмпункти та ін.)
- у громадських місцях з великим скупченням людей (громадський транспорт, школи, дитячі садки, університети, офіси тощо)
- у ветеринарії (на підприємствах та заводах, пов'язаних з тваринництвом – ветеринарна дезінфекція)
- у громадському харчуванні (кафе, ресторани, бари, супермаркети, виробництво харчових продуктів тощо)
- у будинках, квартирах, житлових та офісних приміщеннях
Важливо розуміти, що в кожній з цих галузей використовують різні деззасоби, які призначені для певних потреб і мають певні цілі. Засоби для домашньої дезінфекції (житлові приміщення, квартири, офіси) дещо відрізняються від промислових та мають особливі підвищені вимоги до безпеки.
Деззасоби. Види дезінфекції
Особливо в осінній та весняний період, нам постійно зустрічається реклама різних антибактеріальних та антивірусних препаратів. І це не дивно, адже саме у міжсезоння спостерігаються стрибки температури та різкі зміни погодних умов, імунітет перебуває у стані стресу, а навесні можна додати сезонний авітаміноз та ослаблення захисних властивостей організму.
Для того, щоб розуміти які з деззасобів краще використовувати, а які уникати і бояться, ми хочемо дати короткий огляд і розповісти, як не помилитися та зробити правильний вибір.
Якщо говорити загалом, існує два види дезінфікуючих засобів: фізичні та хімічні:
- Фізична дезінфекція - обробка за допомогою кип'ятіння, сушіння, ультрафіолетових ламп, обробка гарячим повітрям або парою, а також ультразвуком та іншими екзотичними способами.
- Хімічні деззасоби зазвичай застосовують у вигляді розчинів або порошків, іноді можуть бути в газоподібному стані. Причому вони повинні відповідати дуже жорстким вимогам, а саме: добре розчинятися у воді, швидко знищувати мікроби, не бути токсичними для людини та тварин, також дуже важливою є відсутність різкого їдкого запаху.
Оскільки фізичні засоби залишилися скоріше частиною «старої школи» дезінфекції, а для їх використання необхідне складне та дороге обладнання, ми розглянемо детальніше саме хімічні засоби, які можна купити в інтернет-магазинах, супермаркетах чи спеціалізованих лавках побутової хімії.
Дезінфікуючі засоби
Дезінфектанти – препарати, до складу яких входить один або поєднання декількох активних компонентів. Також до складу можуть бути додані допоміжні компоненти: стабілізатори, ароматизатори, регулятори кислотності, мийні інгредієнти та інше.
За здатність знищення мікроорганізмів у складі дезінфектантів відповідає саме діюча речовина (далі - ДР). Це основа та найважливіша складова будь-якого антибактеріального препарату. Саме ДР відповідає за ефективність та всі якісні характеристики продукту.
Найбільш поширені хімічні діючі речовини можна розділити на наступні групи:
- галогени (хлор, бром, фтор, йод)
- сполуки на основі хлоргексидину
- альдегіди
- спирти
- пероксидні сполуки
- феноли, крезоли та їх похідні
- ПАР (поверхнево активні речовини)
- кислоти, надкислоти та деякі їх солі
- луги
- органічні сполуки біоцидних металів та ін.
Кожен деззасіб має безліч характеристик, від яких залежить якість та безпека проведення санітарного очищення:
- Ефективна концентрація діючої речовини (вимірюється у % або мг/л), а також спектр дії. Концентрація діючої речовини розраховується для кожної окремої групи бактерій, вірусів, спорових, кокових тощо згідно з методичними рекомендаціями (медицина) або регламенту (ветеринарія).
- Режим та порядок дезінфекції.
- Спосіб обробки поверхонь (аерозольне, дрібнокрапельне зрошення, протирання, занурення та ін.)
- Засоби персонального захисту від токсичних випарів.
- Клас небезпеки робочих розчинів дезінфікуючого засобу згідно з діючим в Україні ГОСТ 12.1.007-76
- 1 клас – надзвичайно небезпечні
- 2 клас – високонебезпечні
- 3 клас – помірно небезпечні
- 4 клас – малонебезпечні (такі засоби є найбільш безпечними та рекомендованими для сучасної дезінфекції)
- Можливість застосування препаратів у спеціальних промислових установках (генератори холодного та гарячого туману).
Обираючи дезінфікуючий засіб для житлового приміщення, не варто поспішати купувати добре розрекламований препарат. Насамперед необхідно розібратися що сховано у його складі, яке його призначення і як його правильно використовувати. Важливо пам'ятати – на вагах вибору ваше здоров'я! Тому, чим більш скрупульозно ви підійдете до питання вибору засобу, тим більше убезпечите себе та оточення від потенційних негативних наслідків.
Отруєння парами дезінфектора
Дуже часто при прибиранні квартири, ми використовуємо агресивні мийні засоби для забруднень, які важко очищаються (накип, відкладення, залишки мийних засобів): плитка, кахель, килими тощо. Проводячи понад годину такого прибирання, ви можете відчути запаморочення або нудоту. Ці симптоми виявляються зовсім не від того, що вам просто набридло прибирання. Саме ці пари отруюють ваш організм і викликають дуже неприємні симптоми.
Використовуючи токсичні препарати для дезінфекції, необхідно приділити особливу увагу правильній циркуляції повітря, щоб леткі шкідливі речовини не накопичувалися у житловому приміщенні. Якщо ж такого роду прибирання та дезінфекцію необхідно провести у закритому приміщенні, яке неможливо провітрити – з вибором засобу потрібно бути вкрай уважним!
Далі пропонуємо короткий огляд найпоширеніших діючих активних речовин, які ви можете знайти у складі препаратів на полицях магазинів побутової хімії або у відповідному відділі супермаркету.
Хлор та його сполуки
Найбільш широко в дезінфекційній практиці використовуються засоби, що містять галоген, з активним хлором. Найдешевший з них – хлорне вапно. Широко застосовують препарати, які містять до 95% вільного хлору (натрієва сіль, трихлор, гіпохлорид натрію). Гіпохлорити використовуються для знезараження посуду, ванни, раковини, унітазу, залишків їжі, стічних вод тощо. Для дезінфекції приміщень, посуду, білизни використовують речовину хлорамін. Для знезараження різних об'єктів застосовуються галогенгідантоїни: дихлоргідантоїн, монохлор- та дихлордиметилгідантоїн тощо.
Це найдешевші й водночас найнебезпечніші засоби для дезінфекції. Тому перед вибором препаратів із вмістом хлору варто згадати, що отруєння токсином може статися вже у тому випадку, коли його концентрація у навколишньому повітрі становить 0,0001%. Ця концентрація нижча за чутливість нюху людини. Тому, якщо Ви відчули найменший «запах хлорки» - значить концентрація хлору вже на кілька порядків більша за допустиму. Також не варто забувати те, що при кип'ятінні хлорованої води можливе утворення відомої отрути, яка не виводиться з організму - діоксину, з усіма наслідками.
На другому місці за популярністю застосування знаходяться різні сполуки, які містять у своїй формулі хлор. Але дуже часто такі сполуки виробники намагаються приховати під хитромудрими торговими марками (ТМ). Не рідко на упаковках із вмістом хлоровмісних речовин можна побачити «не містить активного хлору». Це правда, але лише наполовину. Тому навіть коли на упаковці ви знайдете подібну заяву варто проявляти пильність і шукати у складі будь-які згадки кореня «хлор» (наприклад: довга-назва-хлорид).
Феноли
Також одні з перших масових деззасобів. Але сьогодні феноли мало застосовуються через їхню дуже високу токсичність і високу небезпеку для здоров'я. Через невисоку вартість, у країнах третього світу похідні фенолів продовжують використовувати для знезараження поверхонь, а також у косметології та технічних сферах як консервант. У Європі фенол вже давно заборонений для використання у препаратах, які можуть мати контакт зі шкірою та дихальними шляхами.
Перекис водню
Це кисневмісні препарати, що є сильними окислювачами. Перекиси утворюють вільні радикали, що ушкоджують клітинні мембрани, ДНК та інші складові клітини бактерії. Перекис водню використовується здебільшого не тільки для проведення дезінфекції, але й для стерилізації. Істотним недоліком пероксидних препаратів є їхня висока агресивність стосовно оброблюваних поверхонь та шкіри людини. Перекис водню викликає корозію металів, знебарвлює тканини, а також здатний викликати сильні подразнення, хімічні опіки шкіри та слизових у людини.
Надкислоти
Група надкислот має високі антимікробні властивості та досить широкий спектр дії. Вони найчастіше застосовуються для дезінфекції медичних виробів з різних матеріалів: нержавіючої сталі, скла, гуми. Надоцтова кислота викликає корозію міді, латуні, бронзи, м'якої сталі, гальванічних покриттів, спричиняє шкоду шкірі людини, слизовим оболонкам та дихальним шляхам. Через це застосування препаратів цієї групи істотно обмежена як у медицині, так і в побуті.
Альдегіди
З усієї групи альдегідів у практиці дезінфекції використовуються дві речовини: формальдегід (метаналь, мурашиний альдегід) та глутаровий альдегід (пентандіаль). Антибактеріальна активність формальдегіду трохи нижча, ніж у глутаральдегіду. Відомо, що пари формальдегіду викликають сильний канцерогенний ефект. На практиці використовують поєднання формальдегіду з 70% етиловим або ізопропіловим спиртом, яке має сильні антимікробні властивості. Водний розчин формальдегіду має значно менші показники активності. Для ефективної дії формальдегіду потрібні особливі умови: температура в приміщенні повинна бути вищою за 22 °С, а відносна вологість повинна бути не менше 65 % і зберігатися протягом кількох годин. Розчини формальдегіду дуже нестійкі, а при їх зберіганні утворюються небезпечні токсичні леткі сполуки. У багатьох розвинених країнах формалін (водний розчин формальдегіду) входить до групи заборонених деззасобів, оскільки він має найсильніші канцерогенні властивості, надає непоправну подразнюючу дію на слизові, шкіру, викликає сильні головні болі, згубно впливає на життєво важливі органи.
Спирти
Спирти в основному використовуються як місцевий антисептик, а також для дезінфекції та стерилізації невеликих поверхонь. Спирти мають не погані бактерицидні властивості. Можуть застосовуватися самостійно, а також як розчинники, які посилюють дію інших антибактеріальних агентів і речовин. З метою дезінфекції найчастіше використовується етиловий та ізопропіловий спирти. У практиці дезінфекції поверхонь практично не застосовуються через високу вартість, крайню летючість, значну пожежо- та вибухонебезпечність.
Органічні дезінфікуючі засоби
Це передові та найперспективніші препарати – нове покоління дезінфікуючих засобів з максимальними параметрами безпеки. В Україні налагоджено виробництво органічних дезінфектантів на основі антибактеріальних властивостей органічного срібла.
Срібло – благородний метал, який не випаровується. Робочі розчини для дезінфекції мають найвищий - IV клас безпеки.
Препарати на основі органічного срібла (цитрат срібла) мають виражену дію на всі показові для дезінфектології групи мікроорганізмів: бактерицидні властивості щодо грамнегативних та грампозитивних бактерій (включаючи мікобактерії туберкульозу), віруліцидні (включаючи збудників СНІД/ВІЛ, гепатитів, коронавірусів тощо) та фунгіцидні (включаючи кандидоз, дерматофітії, трихофітії тощо), спороцидні властивості. Є ефективним засобом для знешкодження збудників паразитарних хвороб (яйця та личинки гельмінтів, геогельмінтів, цист та ооцист кишкових найпростіших).
Важливо: при виборі деззасобів зі сріблом важливо не плутати органічні сполуки благородного металу із застарілими та неефективними неорганічними солями (наприклад: нітрат срібла).
ВИСНОВКИ
Як ви змогли помітити, всі наведені препарати мають різний ступінь антимікробної дії, а також різну токсичність для людини та ступінь впливу на оброблювані поверхні. Існують розчини з широкою або вузькою сферою застосування. Тому для правильного вибору та ефективного використання без шкоди здоров'ю необхідне чітке розуміння властивостей та особливостей кожної діючої речовини й, відповідно, препарату. Тому краще звернутися до фахівця!
Безкоштовна консультація дезінфектолога: +38.044.578.00.46
Сучасні засоби дезінфекції
Для дезінфекції у житлових будинках, квартирах, офісах підходять лише безпечні сучасні дезінфікуючі засоби, які не мають токсичних випаровувань!
Для боротьби з інфекцією в домашніх умовах токсикологи та фахівці в галузі дезінфекції рекомендують застосування сучасних препаратів на основі органічного срібла, оскільки вони складаються з ефективних, і в одночас простих та безпечних для людини компонентів. Органічне срібло не містить токсичних летких речовин, а з обробленої поверхні випаровується лише чиста вода. Після висихання органічний комплекс срібла залишається на поверхні й формує невидиму наноплівку, яка продовжує захищати від бактерій тривалий час до її механічного видалення (змивання, витирання). Такий ефект дії називається пролонгованим.
Препаратами на основі органічного срібла можна обробляти будь-які поверхні навіть у закритих приміщеннях без остраху отруїтися або пошкодити меблі, стільницю або будь-який інший матеріал.
SumerSil – концентрований органічний засіб для дезінфекції будинку
Інноваційний дезінфектант для будь-яких поверхонь – суперконцентрат SumerSil.
Препарат ефективно нейтралізує всі види хвороботворних мікроорганізмів (віруси бактерії, грибок, яйця та личинки глистів). Не має токсичного випаровування (з обробленої поверхні випаровується лише чиста вода). Має тривалу дію (не розкладається на поверхні). Без запаху. Безпечний для людини, тварин, кімнатних рослин та навколишнього середовища. Сертифікований в Україні. Виробляється в Україні. Технологія виробництва запатентована! Детальна інформація про продукт за цим посиланням: Концентрований засіб для безпечної дезінфекції SumerSil (суперконцентрат)
Silvester – органічний спрей для дезінфекції
Безпечний органічний дезінфектор-спрей "Silvester-дезінфектор"
Підходить для будь-яких видів поверхонь. Швидко нейтралізує хвороботворні віруси бактерії, грибок, а також яйця та личинки гельмінтів. Не має токсичного випаровування (з обробленої поверхні випаровується лише чиста вода). Має пролонговану дію. Не має запаху. Безпечний для людини, тварин, рослин. Сертифікований в Україні. Інформація про продукт: Дезінфекція квартири - Silvester
Не знаєте, на чому зупинитися? Вибрати спрей чи концентрат?
- Вибір засобу для дезінфекції. Спрей чи концентрат?
- Зв'яжіться зі спеціалістом для консультації: +38.044.578.00.46
Безпечні органічні дезінфектанти, які представлені на сайті NanoSvit.com, виробляються в Україні (м.Київ). Доставка здійснюється в будь-яке місто, де відкрито представництво "Нової Пошти" або "Укрпошти": Львів, Харків, Дніпро, Одеса, Запоріжжя, Вінниця, Хмельницький, Івано-Франківськ, Луцьк, Чернігів, Суми, Черкаси, Полтава, Житомир, Кропивницький, Тернопіль, Миколаїв, Рівне, Ужгород, Чернівці та інші.
Також, Ви можете у будь-який момент зв'язатися з нашим експертом у галузі дезінфекції та отримати якісні рекомендації за телефоном: +38.044.578.00.46
Купити дезінфікуючі засоби (дезінфектор, деззасіб, дезінфектант)
Придбати сучасні та безпечні дезінфікуючі засоби українського виробництва (NanoSvit, Київ) Ви можете у нашому інтернет-магазині.
Тільки в цьому інтернет-магазині Ви можете придбати дезінфікуючі засоби за цінами від виробника.
Купити у Києві. Здійснюємо доставку по всій Україні та Світу
дезінфекція взуття, домашня дезінфекція, дезінфекція одягу, як прибрати запах секонд хенду, дезінфектант, дезодорант без запаху